Zasłony dekoracyjne i funkcjonalne – jak wybierać?

Tkaniny są bardzo ważnym elementem wystroju każdego wnętrza. Szczególnie istotną funkcję pełnią w nim zasłony dekoracyjne, które oprócz niewątpliwego aspektu wizualnego, na jaki należy zwracać uwagę, powinny pozostawać też w pełni funkcjonalne. Współczesny rynek przesycony bogactwem tkanin wyróżniających się różnorodnymi kolorami, wzorami i formami, stwarza niezwykle szerokie możliwości aranżacyjne.

Pomimo zmieniającej się mody i nadejściem nowych trendów w aranżacji pomieszczeń, zasłony dekoracyjne wciąż cieszą się ogromną popularnością. I choć nie są już obowiązkowym elementem stylizacji wnętrza, nadal chętnie wybiera je do swoich mieszkań wiele osób.

W czym tkwi ich tajemnica?

Odpowiednio dobrane zasłony dekoracyjne potrafią wprowadzić do wnętrza niezwykły klimat i nadać mu charakteru. Bogactwo ich form, spośród którego można wybierać, sprawia, że mogą stanowić dopełnienie aranżacji niemal każdego stylu wnętrzarskiego. Potencjalnych klientów sklepów z zasłonami kuszą ciekawymi kolorami, wzorami i fakturami.

Zasłony rzymskie – modne rozwiązanie

Należą do bardzo popularnych i chętnie wybieranych dekoracji okiennych. Swoim nieskomplikowanym  wyglądem mogą nawiązywać do prostej i pozbawionej ozdób stylistyki wnętrza lub, jeśli występują w bogatszej wersji, wpisywać się w eleganckie i pełne przepychu pomieszczenia. Pierwsza opcja bardziej przypadnie do gustu osobom, które lubią styl nowoczesny i minimalistyczny, druga sprosta wymaganiom tych, którzy preferują zasłony dekoracyjne.

Zasłony rzymskie  występują w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Dzięki dostępnej na rynku bogatej ofercie z łatwością wpiszą się w każde wnętrze, niezależnie od stylu, w jakim zaaranżowano mieszkanie. Dokonując wyboru rolety rzymskiej, można wybierać spośród tych, które wykonano z lekkich i zwiewnych tkanin lub ciężkich i grubych. Warto przy tym pamiętać, że cienkie i transparentne tkaniny wpuszczą do naszych domów znacznie więcej światła. Dobrze jest uzależnić wybór od charakteru pomieszczenia. Jeśli chcemy, by przy zasłoniętych zasłonach do wnętrza dostawało się światło, postawmy na opcję pierwszą. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w kuchni i salonie. Jeśli jednak wolisz, by w pomieszczeniu panował półmrok (np. sypialnia), wybierz rolety rzymskie z grubszą tkaniną lub podszewką.

Klasyczne zasłony dekoracyjne

Klasyczne zasłony tkaninowe stwarzają duże możliwości aranżacyjne. Zasłony dekoracyjne można podzielić na różne typu, ze względu na sposób montażu. Dawniej spotykano niemal wyłącznie te, mocowane na żabkach, dziś coraz częstsze są metalowe agrafki, tunele, przelotki i szelki. Na które z nich warto się zdecydować? Wybór należy uzależnić przede wszystkim od rodzaju karnisza, stylistyki wnętrza i komfortu użytkowania. Warto pamiętać, że w zależności od rodzaju montażu, zasłony będą przesuwać się w nieco inny sposób i jedne z nich mogą się okazać dla użytkowników wygodniejsze, niż inne.

Zasłony dekoracyjne, podobnie jak rzymskie cechują się ogromnym bogactwem kolorów i wzorów. Nieduże zróżnicowanie można zauważyć także w ich długości. Z łatwością znajdziemy takie, które sięgają do samej podłogi, jak i nieco krótsze i dłuższe. Te ostatnie polecane są, jeśli chcemy stworzyć iluzję znacznie większego pomieszczenia, niż jest w rzeczywistości.

Dokonując wyboru pomiędzy zasłonami klasycznymi i rzymskimi, nie zapominajmy, że jedne i drugie można dopasować do skromnych i minimalistycznie urządzonych wnętrz, jak i epatujących bogactwem, przepychem i elegancją. W każdym przypadku zasłony dekoracyjne powinny korespondować ze stylistyką pomieszczenia i innymi, znajdującymi się w nim dodatkami.

Ocena

Post Author: Marianna Kowaleńska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge