Żarówki LED w pigułce – najważniejsze informacje

Typ oświetlenia wybierany do nowego domu, a także na etapie remontowania już posiadanego lokum, ma ogromne znaczenie. To kwestia nie tylko estetyki, ale i ekonomii użytkowania oraz pełnego komfortu korzystania z lamp. Nie bez znaczenia pozostają również wybierane żarówki. Ich wybór na rynku jest ogromny, a sporym zainteresowaniem cieszą się energooszczędne LED-y. Co trzeba o nich wiedzieć, by oświetlenie faktycznie sprzyjało obniżaniu rachunków?

Zalety oświetlenia LED-owego

Żarówki LED-owe są najdroższą opcją spośród wszystkich dostępnych produktów, ale za ich ceną zdecydowanie idzie jakość. Są najbardziej trwałe, oferują najdłuższą żywotność, a do tego niski pobór mocy. Zastosowane nawet w oświetleniu przy schodach, które jest włączone przez całą noc, nie muszą znaleźć swojego odzwierciedlenia na rachunkach za prąd.

Bezpieczeństwo użytkowania to kolejny element, który sprawia, że warto rozważyć wybór oświetlenia kompatybilnego z żarówkami LED. Wysokiej jakości żarówki tego typu, nie dość, że służą długi czas, to dodatkowo ich obudowa nie nagrzewa się tak mocno, jak klasycznych odpowiedników. Oświetlenie stosowane w newralgicznych punktach, tam gdzie często się poruszamy, w wąskich i niewymiarowych pomieszczeniach, a także pokojach dziecięcych, staje się w pełni bezpieczne. Zostaje zminimalizowane ryzyko oparzenia nagrzaną, gorącą żarówką. Ponadto żarówki ledowe to niewielkie rozmiary, estetyczny wygląd, ale i kształty, które wpisują się w rozmaite wystroje wnętrz.

Nie można nie wspomnieć o tym, że LED-y osiągają pełną jasność niemalże natychmiast po włączeniu lampy, a maksymalnie w ciągu 0,2 sekundy. Żadna inna żarówka nie jest w stanie tak szybko zapewnić pełnej jasności. Oznacza to, że zwiększa się komfort korzystania z każdego pomieszczenia, w którym zostały zastosowane tego typu żarówki.

Jak użytkować, by zachować ich trwałość i funkcjonalność

Żarówki LED to wbrew pozorom złożona budowa, która decyduje o wysokiej jakości, wspomnianych zaletach, ale i konieczności właściwego wyboru oraz użytkowania. Produkty, których cena jest zdecydowanie niższa od konkurencyjnych, najpewniej są wykonane z nietrwałych, niskiej jakości materiałów, a to oznacza brak pożądanej ekonomii użytkowania.

W jednej żarówce LED znajdujemy aż trzy elementy: diody LED, układ zasilania i obudowę. Niskiej jakości system zasilania to najczęstszy powód awaryjności i przekonania, że LED-owe oświetlenie nie spełni naszych oczekiwań. Poza estetyką czy wyglądem LED-owych żarówek, trzeba zatem zwracać uwagę na ich cenę, jakość i zastosowane materiały.

Kluczowym elementem jest obudowa, która odpowiada za odprowadzanie ciepła. W pełni metalowa jest w stanie efektywnie odprowadzać ciepło, co wpływa na jej trwałość. Zamienniki, w których zastosowano obudowę wykonaną z plastiku, bardzo szybko owocują uszkodzeniem żarówki. Diody LED wytwarzają bowiem ciepło, a takie tworzywo nie jest w stanie skutecznie go odprowadzać. Plastikowe obudowy sprawiają, że z czasem światło pochodzące z LED-ów zaczyna coraz bardziej słabnąć.

Sieć elektryczna dostępna w budynku mieszkalnym także ma znaczenie. Jeśli jest wadliwa albo występują częste skoki napięcia, nawet najlepsze żarówki będą ulegać awariom, a oferowana żywotność LED-ów szybko spadnie do niezadowalającego poziomu.

Nie ilość, lecz jakość

Wedle zapewnień producentów, z właściwie dobranymi żarówkami LED-owymi można zaoszczędzić nawet 80% na rachunkach za prąd. Czy to prawda? Jak najbardziej, o ile oświetlenie zostanie rozsądnie zaplanowane. Zbyt duża liczba punktów świetlnych oznacza ogromny wydatek na żarówki. Co więcej, pomieszczenia wcale nie stają się jaśniejsze i komfortowe, a przecież taki efekt chcemy im zapewnić.

Warto pokusić się o dokładne rozplanowanie oświetlenia w remontowanym lub nowo budowanym budynku mieszkalnym. Zadbać o sprawną instalację elektryczną i wybrać żarówki LED-owe, które kształtem, rozmiarem, mocą i barwą oferowanego światła, będą spełniać nasze oczekiwania i odpowiedzą na wymagania danego pomieszczenia. Czas poświęcony na wybór LED-owych artykułów z pewnością przyniesie i oszczędności, i wizualnie dopracowany wystrój wnętrz.

Ocena

Post Author: Niewiadomski Stefan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge