Zakup działki – na co zwrócić uwagę

Budowa domu i zakup działki wymagają od inwestora podejmowania wielu przemyślanych decyzji. Warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę i gdzie sprawdzić stan prawny nieruchomości. Działka przeznaczona pod budowę oraz projekt budowlany domu muszą być do siebie dopasowane zarówno pod względem wielkości, jak i układu. Warto sprawdzić też, czy decydując się na zakup działki, nie będziemy narażeni na uciążliwe sąsiedztwo.

Zakup działki pod budowę domu to decyzja podejmowana na lata. Często jest to najważniejsza inwestycja w życiu. Czy warto zatem podejmować ją bez dokładnego przemyślenia wszystkich za i przeciw?

Określ swoje potrzeby

Zanim rozpoczniemy poszukiwania wymarzonej działki, warto najpierw ustalić, jakie są nasze względem niej wymagania. W jakiej okolicy planujemy zakup działki, czy chcemy, by była bliżej natury, czy też w gęstej zabudowie, jaka ma być jej powierzchnia oraz usytuowanie względem kierunków świata. Świadomi własnych potrzeb możemy wyruszyć na poszukiwania wymarzonej działki pod budowę.

Oglądaj w różnych porach roku

Kupując działkę należy mieć świadomość, że warunki na niej będą się zmieniać w zależności od pory roku i czynników pogodowych. Jeżeli działka zlokalizowana jest w miejscu, w którym lubi zbierać się woda, warto zobaczyć, jak wygląda po deszczu, jeśli w pobliżu znajduje się rzeka, zwróć uwagę, czy w okresie wiosennych roztopów nie będzie zagrożenia powodziowego, a jeżeli zależy Ci na czystym powietrzu, przyjedź na miejsce w mroźne dni, kiedy mieszkańców wielu miejscowości narzeka na uciążliwy smog.

Zakup działki a jej lokalizacja

Jeśli posiadasz już projekt domu, sprawdź, czy będzie odpowiadał działce, której zakup planujesz. Ważna jest zarówno powierzchnia działki, jak i jej wymiary oraz usytuowanie względem kierunków geograficznych. Najlepiej bowiem, jeśli taras będzie mógł być skierowany na południe lub zachód. To pozwoli doświetlić i ogrzać strefę dzienną domu. Garaż natomiast powinien być usytuowany od strony wjazdu na posesję.

Decydując się na zakup działki, koniecznie trzeba sprawdzić, czy dla danego terenu opracowany został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W dokumencie takim określa się bowiem:
• Maksymalną powierzchnię zabudowy,
• Minimalną powierzchnię biologicznie czynną działki,
• Nieprzekraczalną linię zabudowy.

Mogą się w nim znaleźć również informacje na temat kolorystyki budynku, wysokości kalenicy itp. Jeśli zatem masz już wybrany projekt i nie odpowiada on wymogom zawartym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, będziesz musiał poszukać innej nieruchomości.

O czy jeszcze warto pamiętać?

Wybierając nieruchomość, należy sprawdzić jeszcze wiele innych rzeczy. Koniecznie sprawdź zapisy księgi wieczystej. Dowiesz się z niej, kto jest właścicielem prawnym nieruchomości, czy ustanowiona została na niej hipoteka albo prawo przejazdu i przechodu na rzecz osób trzecich. Unikniesz w ten sposób przykrej niespodzianki już po nabyciu nieruchomości.

Dla każdego inwestora znaczenie mogą mieć inne czynniki. Odległość od pracy, szkoły, przedszkola, przychodni zdrowia i sklepu. Wiele osób sprawdza też możliwość szybkiego dojazdu do najbliższego miasta. Zakup działki będzie trafionym wyborem tylko wtedy, kiedy nieruchomość będzie spełniała wymagania inwestora i jego najbliższych.

Ocena

Post Author: Marianna Kowaleńska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge