Wykusz w domu, a może ryzalit? Wyjaśniamy na czym polega różnica

Wykusz w domu to pojęcie spotykane dość często we współczesnej architekturze. Jak się jednak okazuje, nie zawsze używane jest zgodnie z jego prawdziwym znaczeniem. Panuje powszechne przekonanie, że wykusz to część budynku wystająca z lica ściany. W rzeczywistości jest to tylko część prawdy.

Czym zatem jest wykusz i w odniesieniu do jakich elementów architektonicznych powinniśmy używać tego pojęcia? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć poniżej.

Wykusz w domu jednorodzinnym

Jeśli przeglądacie czasem projekty domów jednorodzinnych, z pewnością zauważyliście, że wiele z nich posiada niewielki występ z lica ściany. W projektach ten element architektoniczny określany jest mianem wykusza. Taka nazwa weszła do powszechnego użycia i dziś stosowana jest zarówno przez architektów, jak i osoby, które z architekturą nie mają zbyt wiele wspólnego. To powszechne przyzwolenie na używanie nie do końca właściwej nomenklatury sprawiło, że niemal zapomnieliśmy o innym pojęciu – ryzalit.

Czym jest wykusz, a czym ryzalit

Zgodnie z prawdą, wykusz w domu to występ ze ściany budynku, który zawieszony jest na pewnej wysokości nad ziemią. Zazwyczaj spoczywa wtedy na płycie wspornikowej i kolumnach. Wykuszem będzie zatem występ ze ściany budynku na wyższych kondygnacjach, a nie na parterze. Konstrukcję, którą współcześnie zwykle nazywana jest wykuszem, a która zlokalizowana jest na parterze, w rzeczywistości powinniśmy określać jako ryzalit. A zatem ryzalitem będzie występ ze ściany budynku zlokalizowany na parterze, który spoczywa na dopasowanym do niego kształtem fundamencie.

O tym, co było dawniej…

W przeszłości zarówno ryzalit, jak i wykusz w domu nie były często spotykaną formą architektoniczną. Rezygnowano z nich na skutek tego, że znacznie podnosiły koszty budowy i istotnie wpływały na szybkie wychładzanie pomieszczeń. Prawda jest też taka, że stać było na nie nielicznych. Zazwyczaj byli to majętni posiadacze pałacyków i dworków. Dziś sytuacja nieco się zmieniła. Wykusze i ryzality stały się bardziej powszechne za sprawą postępu, jaki dokonał się w budownictwie. Poprawa izolacyjności termicznej przegród oraz energooszczędne okna to najistotniejsze zmiany, które się do tego przyczyniły.

Ryzalit i wykusz w domu współczesnym

Choć dziś wykusze i ryzality stosowane są w budownictwie znacznie częściej, nadal są droższym elementem architektonicznym, w porównaniu do prostego kawałka ściany, jeśli chodzi o ich budowę i późniejszą eksploatację. Pomimo wszystko polubiliśmy je na tyle (zwłaszcza ryzality), że dość często wybieramy projekty domów, które je zawierają. Wynika to przede wszystkim z tego, że domy z ryzalitami prezentują się bardzo efektownie. Dzięki takiemu urozmaiceniu budynki nabierają indywidualnego charakteru i wyróżniają się na tle innych domów.

Ciekawe bryły

Zarówno ryzalit, jak i wykusz w domu może stanowić bryłę o różnym kształcie. Najczęściej spotykane są prostokąty, ale istnieją też elementy o kształcie trójkątnym, bryły pięciościenne oraz w kształcie łuku. Jaki ryzalit i wykusz w domu będzie najładniejszy? To pytanie pozostawiam otwarte.

Ocena

Post Author: Marianna Kowaleńska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge