Wybór lampy stołowej, który satysfakcjonuje

Oświetlenie centralne to podstawa każdego pomieszczenia. Niestety lampy goszczące na suficie nie są w stanie doświetlić przestrzeni roboczych, kątów, wnęk czy zakamarków. To zadanie spełniać będzie oświetlenie dodatkowe i w tej roli doskonale czują się lampy stołowe. Z powodzeniem mogą znaleźć swoje miejsce w jadalni, w salonie, a nawet na biurku zastępując zwyczajną lampkę biurkową. W jaki sposób dokonać ich wyboru, by nie zawiodły?

Określ miejsce dla lampy stołowej

W inny sposób dobieramy oświetlenie do jadalni, a w inny do salonu czy miejsc, w których tworzymy kącik do pracy. Jeszcze inne aspekty są brane pod uwagę, gdy nasze lampy stołowe mają znaleźć swoje miejsce w sypialni.

W jadalni światło dodatkowe jest niezbędne. Możemy postawić na stołowe lampy, które doskonale oświetlą przestrzeń jadalną. Nie mogą być zbyt duże, ponieważ zniwelują efekt uzupełniający aranżację, na rzecz jej przytłoczenia, a nie o tym marzymy. Powinny być wykonane z materiałów łatwych do utrzymania w czystości, ponieważ jadalnia czy kuchnia zmagają się ze zdecydowanie większą podatnością na brud, kurz i tłuste osady.

W sypialni lampy stołowe doskonale spełniają swoje funkcje, bo dają przytłumione światło. Pozwalają zatem wyciszyć się tuż przed snem, a jednocześnie tworzą ciepłą i przytulną atmosferę, która jest tak potrzebna sypialni. Można pozwolić sobie na matowe klosze czy materiałowe abażury, by uzyskać subtelnie sączące się światło.

Jeśli lampa stołowa ma zająć miejsce tradycyjnej lampki biurkowej, powinna oferować wąską, ale wyraźną wiązkę światła. Tutaj warto zrezygnować z materiałów czy bajecznych i zdobnych opraw, na rzecz prostej i minimalistycznej konstrukcji.

Oceń barwy, które dominują i aranżację wnętrza

Lampa stołowa musi zostać dopasowana do przyjętej aranżacji. Oceniamy w pierwszej kolejności, jakie kolory dominują we wnętrzu. Jeśli któryś przeważa, powinien znaleźć swoje miejsce w oprawie lampy stołowej. Sama zaś stylistyka danego pomieszczenia będzie podpowiedzią, względem finalnego projektu lampy stołowej.

Pośród wnętrz klasycznych, tradycyjnych i eleganckich, doskonale sprawdzają się kształtne podstawy. Nie tylko te z tworzyw sztucznych, ale i ceramiczne. W nowoczesnych aranżacjach można pozwolić sobie na geometryczne kształty, połączenie drewna i metalu czy dodatek szkła.

A co z wnętrzami industrialnymi i dynamicznymi loftami? Tu podpowiedzią może być dość niecodzienne, ale arcyciekawe rozwiązanie. Wystarczy wybrać najprostszą lampę stołową, a następnie pozbawić ją klosza czy abażura. Taka surowa, metalowa konstrukcja, idealnie wpisuje się w klimat „przemysłowych” wnętrz.

Mając już na względzie ściśle określony projekt, nie zapominajmy o żarówkach. Lampy stołowe mogą oferować światło płynące z żarówek tradycyjnych, ale i nowoczesnych ledów. Żarówki także przyczynią się do uzyskania określonego efektu. Niechaj i one idą w parze z ulubioną konstrukcją lampy stołowej.

Ocena

Post Author: Niewiadomski Stefan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge