Wnętrza prowansalskie – czym się charakteryzują?

W architekturze wnętrz wciąż popularne są wnętrza prowansalskie. Niezmiennie kojarzą się z wakacjami, latem, słońcem i zapachem lawendy. W nich człowiek ma wrażenie, że naprawdę odpoczywa. Pomimo tego, że nie są ubogie w meble i rozmaite elementy dekoracyjne, dają wrażenie lekkości i świeżości.

Wnętrza prowansalskie niezmiennie kojarzą się z lawendą oraz jasnymi, najczęściej białymi meblami. Już na samym początku pragnę jednak sprostować, że styl prowansalski nie łączy się wyłącznie z białym umeblowaniem i wyposażeniem. Wiele wnętrz urządzonych w tym stylu posiada ciekawy, kolorowy wystrój. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli preferujecie meble w ciemniejszych barwach.

Wnętrza prowansalskie, czyli swojski i stylowy klimat

Styl prowansalski najłatwiej scharakteryzować porównując go do wnętrz, jakie przed laty spotkać można było w tradycyjnych i malowniczych wiejskich izbach. Białe ściany, stylowe, stare meble oraz świeże kwiaty w wazonie – tak można byłoby przybliżyć go pokrótce. Choć przeważają białe ściany, często pojawiają się też kolory żółte, jasne odcienie szarości oraz malowane na niebiesko i zielono meble.

Wnętrza prowansalskie budują swój klimat poprzez stonowane, pastelowe barwy, które nawiązują do charakterystycznych barw regionu Prowansji: słoneczna żółć, lawendowy fiolet i delikatny, kwiatowy róż. Ściany i meble często przyozdobione są też subtelnymi motywami roślinnymi i innymi. Wśród nich pojawiają się kwiaty, owoce, kłosy zbóż i cykady.

Wnętrza prowansalskie to także ogromna różnorodność materiałów. Od kutych żelaznych elementów, poprzez drewniane meble i plecione, wiklinowe fotele, aż po żakardowe i kretonowe tkaniny. Podłogę zdobią masywne deski, a sufit – grube, drewniane belki. Tak urządzone wnętrza sprawiają wrażenie lekkich, przyjemnych i sprzyjających relaksowi, a materiały, pomimo tego, iż w istocie nie zawsze takie są, wydają się miękkie i naturalne.

Prowansalskie dodatki

Choć biel jest barwą zimną, wnętrza prowansalskie w istocie zimne nie są. Wręcz przeciwnie, kojarzą się z ciepłym, przytulnym klimatem. Wszystko to za sprawą dodatków, które tworzą we wnętrzu niezwykły, przyjazny i ciepły klimat. Wprowadzone do wnętrza meble posiadają zawiasy i uchwyty z kutego żelaza, obecne są też miękkie lniane serwetki i puszyste koce. Ogólnie prowansalskie wnętrza cechuje prostota.

Jakie jeszcze mogą to być dodatki? W ich wnętrzu znajdziecie między innymi plecione, najczęściej pobielane kosze na chleb, emaliowane naczynia go gotowania, postarzane ramki na zdjęcia, charakterystyczne, ceramiczne naczynia. Często spotkać można też subtelne lampiony, szafki na klucze z przeszklonym okienkiem i wiklinowe kosze.

Wnętrza prowansalskie wypełnione są też świeżymi kwiatami i ziołami. Pojawia się więc lawenda w doniczce, zioła na kuchennym parapecie, a w wazonach lilie i kamelie. Często obecne są także rośliny suszone.

Podsumowanie

Motywy stylu prowansalskiego, jakkolwiek jest on popularny sam w sobie, bardzo często wykorzystywane są też w nowoczesnej architekturze wnętrz. Spotykamy na przykład przetarte na biało lub niebiesko fronty szafek, wielkie, stylowe meble lub wyłożoną terakotą posadzkę. To niepodważalny dowód na to, że wnętrza prowansalskie wciąż są w  modzie.

Ocena

Post Author: Marianna Kowaleńska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge