Plafon we współczesnych wnętrzach

Określenia plafon używamy w odniesieniu do płaskiej, dekoracyjnej lampy, które przylega do sufitu i podświetla sklepienie pomieszczenia. Choć dziś niemal wszystkim kojarzy się jednoznacznie, warto wspomnieć, że w rzeczywistości zapożyczona została z architektury. Oznaczała wtedy niezwykle bogate motywy dekoracyjne wieńczące sufit lub sklepienie, zawierające  w sobie sztukaterię, fresk lub malowidło. W tamtych czasach plafon nierozerwalnie związany był ze sztuką we wnętrzach pałacowych oraz zamkowych, przyciągał wzrok i wzbudzał podziw.

Lata 50 XX w. to już okres, kiedy plafon kojarzony był z płaską, dekoracyjną oprawą oświetleniową. Początkowo stosowany był do oświetlenia przestrzeni publicznej i sklepień budynków, nieco później pojawił się we wnętrzach domów, mieszkań i pomieszczeń biurowych.

Współczesny plafon

Współcześnie plafony szczególnie chętnie montowane są w łazienkach i sypialniach. Na rynku dostępne są jednak i takie, które przeznaczone są do innych pomieszczeń, np. salonu, korytarza, kuchni, czy biura. Plafon jest lampą bardzo praktyczną, która umieszczona na suficie idealnie odnajduje się w roli głównego oświetlenia. Doskonale komponuje się z nowoczesnymi wnętrzami, które nie wymagają bogato zdobionych lamp. Świetnie sprawdzają się także w obszernych pomieszczeniach i rozległych przemysłowych halach. O tym, jak wyglądają, możecie przekonać się odwiedzając tę stronę – nowoczesne plafony.

Plafon a klimat w pomieszczeniu

Tak w przypadku plafonu, jak i każdej innej lampy, należy zwracać uwagę na barwę emitowanego światła. Temperatura barwowa w istotny sposób oddziałuje na klimat pomieszczenia oraz nastrój przebywających w nim ludzi. Plafony, które dają przyjemne światło o barwie ciepłej, idealnie sprawdzą w pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku. Łatwo zatem będzie wyobrazić sobie je w salonie i sypialni. Natomiast plafon o świetle wzmagającym koncentrację i pobudzającym do działania, a zatem neutralnym lub zimnym, zdecydowanie lepiej zamontować w gabinecie, biurze i pokoju do nauki.

Szeroki wybór – szerokie możliwości

Współcześni producenci opraw oświetleniowych dostarczają na rynek asortyment o niezwykle zróżnicowanym wzornictwie. Znajdują się wśród nich zarówno stosunkowo proste, klasyczne w formie lampy, jak i wyróżniające się oryginalnym designem. Dzięki bogatej ofercie każdy konsument, niezależnie od tego, w jakim stylu urządzi mieszkanie i jakie ma upodobania co do wystroju wnętrz, powinien znaleźć plafon dostosowany do jego potrzeb. Można postawić na skromną lampę, które dyskretnie oświetli pomieszczenie, albo taką, która oprócz tego, że da światło, będzie stanowić też wyraźny akcent dekoracyjny wnętrza.

Niezależnie od dokonywanych wyborów warto pamiętać,  że lampy we wnętrzu, oprócz swojej podstawowej roli, pełnią też wiele innych, ważnych funkcji. Mogą wtopić się w pomieszczenie albo stanowić wyraźny akcent dekoracyjny, który przyciąga wzrok i zwraca uwagę. Dlatego warto przykładać szczególna wagę do właściwego skomponowania oświetlenia z pomieszczeniem, niezależnie, czy będzie to lampa wisząca, kinkiet, czy plafon.

Ocena

Post Author: Marianna Kowaleńska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge