Oświetlenie zewnętrzne tarasu – jak zrobić to dobrze?

Oświetlenie zewnętrzne tarasu odpowiada za tworzenie przyjaznej atmosfery. To klimat, dzięki któremu wieczorne, wolne chwile stają się jeszcze przyjemniejsze. Ponadto na tarasach tworzymy funkcjonalną aranżację. Zależy nam na kolorach, detalach, materiałach i dekoracjach, które będą ze sobą spójne, ale i zostaną wyeksponowane. Oświetlenie zewnętrzne tarasu, ma zatem wiele zadań przed sobą. W jaki sposób je dobierać?

Oświetlenie zewnętrzne tarasu – lampy wiszące

Jeden ze sposobów na uczynienie przestrzeni tarasu funkcjonalną, bezpieczną i klimatyczną, to zastosowanie lamp wiszących. Takie rozwiązanie jest możliwe wtedy, jeśli taras zostaje zadaszony. Warto pomyśleć o tym już na samym początku, projektując lub zakładając w niedalekiej przyszłości taras, ponieważ oświetlenie potrzebuje instalacji elektrycznej.

Zadaszenie jest praktycznym sposobem na wykończenie tarasu. Dzięki temu można z niego korzystać nie tylko w porze ciepłej i suchej. Nawet deszcz, wiatr czy niższa temperatura nie muszą oznaczać rezygnacji z czasu spędzanego na tarasie. Jakie lampy wiszące najlepiej sprawdzą się w tej przestrzeni? Pośród klasycznych aranżacji dobrze wygląda oświetlenie w kształcie opraw widzianych pośród latarni. Ten kształt, szklana oprawa dla źródła światła, są eleganckie i tradycyjne. Poza klasycznymi wystrojami, sprawdzają się na tarasach retro i vintagowych.

Niezależnie od designu lampy wiszącej, powinna ona być trwała i wytrzymała. Nie będzie na nią bezpośrednio działać wilgoć, zostanie uchroniona przed opadami, ale jednak znajdzie się w przestrzeni zewnętrznej. Wybierając takie oświetlenie należy zwracać uwagę na parametr IP, który mówi o szczelności i odporności na działanie czynników zewnętrznych.

Lampy montowane bocznie

Jako oświetlenie zewnętrzne tarasu radzą sobie lampy montowane bocznie. Mogą to być kinkiety zewnętrznie, które wpiszą się w wybraną aranżację. Klasyczne, subtelne, przypominające latarenki, jak wcześniej wspomniane lampy wiszące. Z ciepłym i przyjaznym światłem, które odpowiada za tworzenie wyjątkowej atmosfery.

Tarasy uzupełniające nowoczesnych budynków mieszkalnych, to chęć, by postawić na coś współczesnego i minimalistycznego. Pośród kinkietów zewnętrznych bez problemu można znaleźć i takie konstrukcje. Oprawa może wtapiać się w tło, co pozwala na zachowanie wrażenia jednolitych powierzchni. Gdy obecność kinkietu zdradza jedynie jego wiązka świetlna, taras staje się bardziej tajemniczy.

Ta przestrzeń stanowi przedłużenie najczęściej salonu, dlatego aranżacja musi być spójna. Charakter pokoju, który zostaje zwieńczony tarasem i ten ostatni, powinny estetyką nawiązywać do siebie. Miłośnicy loftów i klimatów industrialnych, zamiast kinkietów mogą wybrać modne reflektorki. Ich ogromnym atutem jest możliwość dowolnego kierowania światła.

Oświetlenie zewnętrzne tarasu to waga w postaci zachowania estetyki, harmonii i stworzenia wyjątkowej aranżacji. Do tego komfort użytkowania tej przestrzeni. Wyborów dokonujmy w sposób przemyślany!

Ocena

Post Author: Niewiadomski Stefan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge