Ogrzewanie mieszkania – wybieramy najlepszy sposób na ciepłe wnętrze

Decyzję o tym, jakie ogrzewanie mieszkania zastosować we własnym M podejmujemy na wiele lat. Warto ją zatem dobrze przemyśleć i rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw. Ilość dostępny opcji jest dziś zdecydowanie większa niż w przeszłości. A decydując ostatecznie, warto wziąć pod uwagę własną wygodę, koszty związane z ogrzewaniem, jak i wpływ systemu grzewczego na środowisko naturalne.

W ostatnich latach coraz więcej miast i małych miejscowości zmaga się ze smogiem. Jedną z głównych przyczyn jego powstawania jest niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące ze starych pieców przeznaczonych do ogrzewania domów jednorodzinnych. Duża presja na wymianę kotłów oraz coraz większa świadomość tego, jak negatywny wpływ zanieczyszczone środowisko ma na nasze zdrowie i jakość życia, decydują o wzroście zainteresowania alternatywnymi sposobami ogrzewania.

Ogrzewanie mieszkania kominkiem

Kominek, którym można ogrzać pomieszczenie, kojarzy się z przyjemnym ciepłem i miłym, klimatycznym wnętrzem. Warto jednak pamiętać, że jeśli inwestor chce ogrzewać w ten sposób całe mieszkanie, powinien zadbać o odpowiednie rozprowadzanie ciepła. O takim ogrzewaniu warto pomyśleć na etapie projektowania budynku.

Z drugiej strony pamiętajmy, że – właśnie ze względu na smog – w niektórych miastach wprowadzono zakaz palenia w kominach. Czy warto zatem decydować się na ogrzewania mieszkania systemem, który gdzieniegdzie jest już wycofywany?

Choć kominek w pomieszczeniach mieszkalnych ma wiele uroku, wiele osób wskazuje, że codzienne palenie w nim, ma wpływ na powstające we wnętrzu zabrudzenia. To kolejny argument, który może zniechęcać do ogrzewania kominkiem. Zaletą natomiast jest to, że palić w kominku można o każdej porze roku.

Ogrzewanie podłogowe

Coraz większym zainteresowaniem inwestorów cieszy się ogrzewanie mieszkania tzw. podłogówką. Tu mamy do wyboru ogrzewanie wodne bądź elektryczne. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Niewątpliwym atutem jednego i drugiego jest emitowane przez podłogę ciepło, które równomiernie rozchodzi się po całym wnętrzu. Trudno zaprzeczyć, że chodzenie po takiej ciepłej podłodze jest niezwykle przyjemne.

Warto pamiętać, że w przypadku ogrzewania wodnego, podłożone powinno zostać odpowiednio przygotowane. Konieczne jest zrobienie izolacji cieplnej oraz przeciwwilgociowej. Ogrzewanie podłogowe może być zasilane kotłem kondensacyjnym, pompą ciepła, piecem gazowym albo piecem na paliwa stałe.

Zaletą takiego rozwiązania jest wygoda użytkowania wnętrza oraz to, że instalacja grzewcza pozostaje niewidoczna dla użytkowników. Warto jednak pamiętać, że podłogowe ogrzewanie mieszkania sprawdzi się najlepiej wtedy, jeśli zostanie zainstalowane w dobrze docieplonym budynku.

Elektryczne ogrzewanie mieszkania

Dużym zainteresowaniem cieszy się współcześnie również ogrzewanie elektryczne. Można je zainstalować w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. Choć najczęściej kojarzy się nam z łazienką, również dobrze sprawdzi się w sypialni oraz salonie. W tym celu warto wybierać elektryczne grzejniki, które charakteryzują się efektownym designem oraz funkcjonalnością.

Ogromną zaletą ogrzewania elektrycznego jest jego bezobsługowe działanie oraz niskie koszty instalacyjne. Nie da się też ukryć, że jest ono wygodne w użytkowaniu i przyjazne dla środowiska przyrodniczego.

Warto pamiętać też, że ogrzewanie mieszkania nowoczesnymi grzejnikami elektrycznymi daje dużo lepsze możliwości niż w przypadku urządzeń starego typu. Po pierwsze jest stosunkowo niedrogie i śmiało może konkurować z innymi systemami grzewczymi, po drugie daje możliwość programowania sposobu ogrzewania wnętrza. Nowoczesne grzejniki elektryczne pozwalają też szybko ogrzać pomieszczenie, co nie pozostaje bez znaczenia przy nagłych spadkach temperatury.

Warto pamiętać, że dla każdego inwestora priorytety mogą być zupełnie inne, dlatego zastosowanie może znaleźć inny system grzewczy. To, jakie ogrzewanie mieszkania sprawdzi się najlepiej, zależy między innymi od metrażu domu, liczby domowników oraz sposobu ocieplenia budynku.

Ocena

Post Author: Marianna Kowaleńska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge