Lampy na poddasze – jak wybrać oświetlenie doskonałe

Poddasze stwarza spore pole do popisu, jeśli brać pod uwagę jego aranżację. Dostępne na rynku lampy na poddasze, stosownie dobrane i zamontowane w odpowiedni sposób, tworzą klimat wnętrza. Spełniają funkcje praktyczne, ale i dekoracyjne. Na uwadze trzeba mieć jednak nie tylko kwestie wizualne, ale i bezpieczeństwo. Wynika to z kolei z faktu, że w stropie poddasza umieszczone są elementy izolacji.

Lampy na poddasze – gdzie umieszczać?

Poddasze to najczęściej przestrzeń o nieregularnych kształtach. Skosy, które tworzą ciemne kąty oraz stają się nieco bardziej problematyczne, jeśli chodzi o planowanie rozmieszczenia lamp. Oświetlenie pokoju na poddaszu zależne będzie nie tylko od kształtów i dostępnej powierzchni. W inny sposób planuje się dostęp światła na etapie budowy, a zupełnie inaczej, gdy planujemy przebudowę istniejącego poddasza.

Mała przestrzeń wymaga zapewnienia sporej ilości światła. Zarówno dla zachowania funkcji praktycznych poddasza, jak i optycznego powiększenia tego specyficznego wnętrza. Oświetlenie główne może stanowić podstawę, ale wciąż wymaga rozmieszczenia dodatkowych punktów światła.

Tradycyjne oświetlenie ogólne, chociażby sufitowe lampy na poddasze, znajdzie swoje miejsce na poddaszach, które w pewnej części posiadają sufit poziomy. Można pokusić się o ścięcie przez zastosowanie sufitu podwieszanego. Tutaj z powodzeniem znajdą swoje miejsce żyrandole bądź lampy na poddasze wiszące. Z kolei w miejscu łączenia się skosów w części centralnej, na przykład przy dachach dwuspadowych, można umieścić lampę na długiej lince. W ten sposób obniża się optycznie również zbyt przestronne sklepienie.

Dekoracyjnie i funkcjonalnie

Na suficie znajdującym się stosunkowo wysoko, lampa na wydłużonym kablu czy też lince, sprawdzi się bardzo dobrze. Najbardziej polecane są jednak kompaktowe lampy, w tym halogenowe reflektory punktowe bądź plafony. Umieszczać je można nie tylko na stropach, ale i ścianach.

Ciekawy kinkiet nie tylko doświetla najciemniejsze miejsca, ale i pozwala stworzyć przyjazny klimat wnętrza. Podobne funkcje będą spełniać podłogowe lampy na poddasze. Tutaj swoje miejsce może znaleźć również oświetlenie na szynach.

Ciekawym pomysłem, a jednocześnie praktycznym rozwiązaniem, któremu nie brak funkcji dekoracyjnych, jest zastosowanie taśm LED. Można je umieszczać zarówno w sufitach, ścianach, jak i podłogach. Także w miejscach, które mają zostać uwydatnione. LED-y oferują różne barwy, dlatego najlepiej sprawdzą się, jako światło dodatkowe, dekoracyjne.

Bezpieczeństwo to podstawa

Ozdobne szyny z kinkietami lub żarówkami halogenowymi, to nie tylko sposób na ciekawą aranżację. Przede wszystkim żarówka nie ma bezpośredniego kontaktu ze ścianą. Lampy halogenowe z kolei nie są zalecane do płyt gipsowo-kartonowych, ponieważ mogą się przegrzewać.

Wybierając lampy na poddasze stawiamy więc na funkcjonalność oraz sposób montażu gwarantujący bezpieczeństwo. Do tego wykonanie, które wkomponuje się w stylistykę poddasza.

Ocena

Post Author: Niewiadomski Stefan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge