Lampa w salonie. Czym kierować się w jej wyborze?

Odpowiedni dobór sztucznego oświetlenia do salonu to większa pewność, że pomieszczenie będzie dobrze spełniało swoje funkcje. Lampa w jego wnętrzu często jest kluczowym elementem decydującym o wyglądzie i funkcjonalności. Efektowny wygląd salonu, jako najbardziej reprezentacyjnej części domu, daje możliwość przyjmowania gości w ciekawej aranżacji oraz komfortowego wypoczynku po ciężkim dniu pracy.

Oświetlenie w salonie, z uwagi na reprezentacyjną funkcję pomieszczenia, powinno mieć zarówno cechy użytkowe, jak i dekoracyjne. Z racji tego, że samo pomieszczenie łączy w sobie kilka funkcji, światło powinno być zróżnicowane i dostosowane do każdej z nich. Tylko dzięki właściwej dywersyfikacji w wykonaniu instalacji świetlnej i doborze opraw oświetleniowych do salonu, pomieszczenie będzie mogło dobrze pełnić każdą, z przypisanych mu przez użytkowników funkcji.

Niezwykła moc zaklęta w sztucznym świetle

Jeśli użytkownicy mieszkania przyłożą dużą wagę do właściwego doboru oświetlenia, będą mogli cieszyć się różnym zależnie od okoliczności, ale w każdym przypadku bardzo efektownym i w pełni funkcjonalnym światłem w salonie. Oświetlenie ma bowiem tę moc, że zależnie od natężenia i barwy światła, a także rodzaju opraw oświetleniowych może:

  • tworzyć niesamowitą dekorację pomieszczenia (modne lampy wiszące umieszczone nad stołem w jadalni, większe instalacje świetlne złożone z wielu spotów, efektowne podświetlenie witryn i wbudowanych w ścianę półek),
  • budować klimat pomieszczenia (zwłaszcza po wyłączeniu oświetlenia głównego w pomieszczeniu),
  • stwarzać dogodne warunki do odpoczynku, przyjmowania gości, spożywania posiłków, czytania, a nawet pracy.

Lampa do salonu – krótki przegląd

Choć wydawać mogłoby się, że dokładne określenie funkcji, jakie będzie pełniło we wnętrzu oświetlenie, w dużej mierze pomoże w wyborze konkretnych opraw oświetleniowych, mnogość dostępnych na rynku produktów i tak czyni to zadanie bardzo trudnym. Nie da się jednak ukryć, że bez określenia dokładnej funkcji oświetlenia, właściwy dobór opraw mógłby być bardzo nieefektywny. Jeśli zatem wiemy już, od czego należy zacząć, możemy przejść do omówienia rodzaju lamp w salonie.

Lampa wisząca w salonie

Kryteria, jakimi powinniśmy kierować się przy podejmowaniu decyzji, jaka lampa wisząca zamontowana zostanie w salonie, to przede wszystkim:

  • przypisana funkcja oświetlenia,
  • stylistyka wnętrza,
  • indywidualne gusta i upodobania.

Bardzo istotna jest także wielkość oprawy, która powinna zostać dostosowana do wielkości i układu pomieszczenia.

Oświetlenie główne

Funkcję tego oświetlenia może pełnić zarówno lampa wisząca, żyrandol, plafon, jak i większe instalacje świetlne wykonane z lamp natynkowych lub podtynkowych. W każdym przypadku dobieramy je do stylu, w jakim urządzone zostało mieszkanie. Warto tutaj pamiętać, że oświetlenie główne powinno dawać światło rozproszone, które doświetli wnętrze dostatecznie dobrze, by zapewnić funkcjonalność i odpowiedni komfort użytkowania.

Lampy stojące i kinkiety

Te dwie oddzielne kategorie lamp doskonale sprawdzą się we wnętrzu jako oświetlenie dekoracyjne lub uzupełniające. Zamontowane w miejscu, gdzie światło ogólne dociera w ograniczonym stopniu, pomogą stworzyć dogodne miejsce do czytania książek lub wyeksponowania niektórych stref pomieszczenia. Lampy stojące i kinkiety, często same w sobie stanowią ciekawy element dekoracyjny pomieszczenia.

Ocena

Post Author: Marianna Kowaleńska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge