Jak wybierać żarówki – oszczędne i efektywne oświetlenie

Zamiast żarówek tradycyjnych – energooszczędne, halogeny lub LED. Niby tylko kilka propozycji, a jednak sprawiających kłopoty podczas kupowania. Jak wybierać żarówki, by efektywnie oświetlały domowe pomieszczenia, były bezpieczne, a przy tym pozwoliły oszczędzić?

Jak wybierać żarówki – nowoczesne alternatywy

Pierwotnie żarówka bazowała na wolframowym żarniku. W ostatnich latach taka konstrukcja została jednak wycofana z rynku. Teraz trudno gdziekolwiek spotkać klasyczne żarówki, te najbardziej tradycyjne, które były najtańsze, ale ze względu na małą żywotność, wcale nie zapewniały oszczędności. Mamy za to żarówki energooszczędne, które wręcz opanowały rynek, choć zaczynają mocno konkurować z LED-ami.

Jak wybierać żarówki, by spełniały wszystkie wymagania wnętrz, ale i nasze oczekiwania? Przede wszystkim nie można zapominać o oznaczeniach, jakie pojawiają się na opakowaniach produktów. Kelwiny to parametr stosowany względem barwy światła. Waty mówią o mocy, a Ra o odwzorowaniu barw. W sieci można bez problemu znaleźć dokładne definicje, przedziały i wartości. Dzięki temu ostateczny wybór staje się znacznie łatwiejszy.

W razie jakichkolwiek wątpliwości można poradzić się sprzedawcy. Na pewno trzeba mieć na względzie metraż pomieszczenia, jakie ma zostać oświetlone oraz typ lampy wybrany do oświetlania.

By było oszczędnie

Energooszczędne żarówki są w stanie zapewnić trwałość od 2000 do 5000 godzin świecenia. Jeszcze lepiej na tym tle wypadają żarówki LED-owe, które oferują żywotność na poziomie nawet 25 000 godzin świecenia. Wymiana żarówek, przede wszystkim tych tradycyjnych, może przynieść niemałe oszczędności w skali roku.

Ma być oszczędnie, dlatego należy dobrze przeanalizować, ile i jakich żarówek kupić. Zbyt duża liczba paradoksalnie wpłynie na ponowne podwyższenie kwot na rachunkach za energię, a przecież nie o to chodzi.

Dla oszczędności warto rozważyć instalację specjalnych systemów, które automatycznie regulują pobór mocy czy jasność świecenia, w zależności od panujących aktualnie warunków. Połączenie obydwu rozwiązań, jest nie tylko odpowiedzią na to, jak wybierać żarówki. To sensowna podpowiedź, w jaki sposób pozostawić w swoim portfelu nawet kilkaset złotych rocznie, albo i więcej.

Porównanie zalet i wad

Dostępność różnych rodzajów żarówek wymaga, by porównać ich zalety, ale i wady. Nie zawsze bowiem będą odpowiadać potrzebom żarówki energooszczędne. Zamiast nich można przecież wybrać halogeny. Nowoczesne i chętnie wybierane LED-y, dla niektórych subiektywnie mogą przynosić mniej korzyści, niżby się tego oczekiwało.

By było bezpiecznie, oszczędnie, a oświetlenie zapewniało komfort korzystania z domowych wnętrz, należy brać pod uwagę wszystkie powyższe elementy. Żywotność żarówek, ich moc, wielkość, kształt, kolor, barwę światła, jaką oferują. To ważne, bo decyduje także o zadowalającej aranżacji. Jak wybierać żarówki? Rozsądnie, z głową, świadomie, kierując się nie tylko ceną.

Ocena

Post Author: Niewiadomski Stefan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge