Jaką farbę wybrać do malowania ścian. Doradzamy!

Zarówno kolor, jak i rodzaj farby, są w stanie zadecydować o wystroju naszego wnętrza. Jaką farbę wybrać do malowania ścian, by dobrze kryła, świetnie się rozprowadzała i doskonale prezentowała? Na rynku mamy kilka rodzajów farb, ale uwagę powinniśmy skierować również na narzędzia służące do malowania. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jaką farbę wybrać do malowania ścian, by spełniła nasze oczekiwania

Przede wszystkim dobrej jakości, wydajną i zwracając uwagę na jej przeznaczenie. Najtańsza farba nie sprawi, że zaoszczędzimy. Wręcz przeciwnie, wydamy więcej. Tanie i byle jakie farby są bardzo mało wydajne i słabo kryją. Nawet po dwukrotnym malowaniu kolor może być mało ciekawy, a spod spodu przebijać będzie barwa podłoża. Ponadto nie uzyskamy takiego odcienia na ścianach, o jakim marzyliśmy.

Kolejny ważny czynnik, który stanowi odpowiedź na pytanie, jaką farbę wybrać do malowania ścian, jest jej przeznaczenie. Inne farby służą do malowania tynków tradycyjnych, podłoży gipsowych czy też tapet. Źle dobrany produkt zaowocuje niedokładnym kryciem, zaciekami lub przebiciami i efektem końcowym dalekim od założonego.

Typy farb przeznaczonych do malowania ścian

Przede wszystkim są to farby wodorozcieńczalne, pośród których do wyboru mamy:

  • farby o spoiwach organicznych: emulsyjne, czyli klejowe i dyspersyjne oraz akrylowe, lateksowe, winylowe,

  • o spoiwach mineralnych, w tym wapienne i cementowe.

Spoiwo decyduje o wiązaniu wszystkich składników danej farby. To stąd pochodzą ich nazwy. Optymalne właściwości powłok są w stanie zapewnić farby dyspersyjne, akrylowe oraz lateksowe. Te ostatnie są chętnie wybierane, ponieważ wykazują wysoką odporność na zmywanie. Klejowe, wapienne czy też cementowe ściany, w dużej mierze trafiają w ręce fanów budownictwa ekologicznego oraz konserwatorów zabytków.

O czym jeszcze warto pamiętać

Podczas malowania liczą się narzędzia, jakie wybierzemy. Można malować zarówno pędzlami, jak i wałkami, ale należy dobrać odpowiednio długość włosia oraz rozmiar wałka czy też pędzla. Nie obejdzie się bez kuwety, taśmy ochronnej oraz folii zabezpieczającej przed zachlapaniem.

Jeśli chcemy, by kolor oznaczony na opakowaniu farby zadowalał nas w rzeczywistości, zdecydujmy się na zakup próbników farb. W domu, przy innym oświetleniu, będziemy w stanie ocenić, jak realnie prezentuje się dany kolor. Poza tym nałożenie na niewielkim fragmencie ściany, dwóch warstw farby, odpowie nam na pytanie czy produkt będzie dobrze kryć.

Wybór w sklepie

Rynek pod względem wyboru farb jest stosunkowo bogaty. Mamy całą paletę kolorystyczną, a do tego możemy pokusić się o zastosowanie barwników i uzyskanie koloru farby, którego nie oferuje dany producent, a który najbardziej nam odpowiada.

Efekty końcowe zależą od zakupu dobrej jakości produktu, z dopasowaniem pozostałych, niezbędnych akcesoriów. Jaką farbę wybrać do malowania ścian? O przeznaczeniu do danej powierzchni, wydajną, wysokiej jakości. Dobrze sprawdzają się produkty renomowanych producentów.

Ocena

Post Author: Niewiadomski Stefan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge