Czym powinny charakteryzować się meble dla dzieci?

W dziecięcym świecie jest miejsce na zabawę, ale i naukę. Na relaks, ale i aktywność. Ta przestrzeń zaczyna się w progach pokoju, który powinien być tak zorganizowany, by zapewniał możliwości rozwoju, przy pełnym bezpieczeństwie. Dobrze zorganizowana przestrzeń to między innymi meble dla dzieci. Czym powinny się charakteryzować?

Bezpieczna przystań

W przypadku pokojów dziecięcych można mówić o bezpieczeństwie dwojakiego rodzaju. Z jednej strony to metaforyczne, poczucie bezpieczeństwa, które daje własna przestrzeń, dom rodzinny i kontakt z najbliższymi. Z drugiej strony mowa o tym fizycznym bezpieczeństwie, czyli minimalizowaniu ryzyka jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu, który mógłby nastąpić podczas codziennego użytkowania pokoju dziecięcego.

W bezpiecznej przystani uwagę zwraca się na meble dla dzieci. W zależności od wieku pociechy, będą się one różnić: rozmiarami, funkcjami, liczbą zastosowanych elementów wyposażenia. Z kolei już niezależnie od wieku, potrzebne są pewne uniwersalne cechy mebli. Przede wszystkim powinny mieć zaokrąglone brzegi, kanty, narożniki, by podczas poruszania się po pokoju, w razie zawadzenia, nie doszło do obrażeń poważniejszych niż niewielkie siniaki. Takie meble są najbezpieczniejsze dla maluchów. Kolejno stawia się na te możliwie niskie i lekkie, które zapewniają maksymalną stabilność, a w sytuacji ewentualnego przewrócenia się, ponownie nie zagrażają dziecku.

Meble dla dzieci powinny mieć w sobie elementy ozdobne, kolory czy detale, które wywołują uśmiech na twarzy, radują i pobudzają zmysły. Nic nie stoi na przeszkodzie, by były przy tym praktyczne, a nawet oddające charakter nowoczesnych aranżacji młodych ludzi. Tutaj dochodzimy do kolejnego punktu związane z wybieraniem zarówno mebli, jak i poszczególnych detali do pokojów dziecięcych.

Niekoniecznie róż i błękit

Zwykło się używać kolorów różowych w pokojach dziewczęcych, a błękitnych w przestrzeniach urządzanych z myślą o chłopcach. Czasami jednak przekracza się tę cienką, niewidzialną granicą, za którą zamiast inspiracji i charakterystycznego wystroju, pojawia się nuta infantylizmu. Zarówno meble, jak i pozostałe elementy wyposażenia pokojów dziecięcych, muszą pasować do płci czy wieku dziecka, a także jego upodobań, ale nie mogą infantylizować potrzeb malucha. Róż i błękit – jak najbardziej, jednak w wydaniu barw pastelowych, i to zastosowanych raczej w dodatkach, bez efektu zdominowanego wnętrza jednym kolorem.

Praktyczne i na długie lata użytkowania

Najtrudniej urządza się pokoje najmłodszych, którzy dopiero co przyszli na świat. Dzieci szybko rosną, zmieniają się ich potrzeby, zaczynają wyrastać nie tylko z sezonowej garderoby, ale i mebli. Dobrym pomysłem jest przemyślenie, które elementy wyposażenia powinny być typowo dziecięce i nie uniknie się ich wymiany, a które z nich mogą być wybrane z segmentu produktów dla dorosłych. Przykładowo, u kilkulatka łóżko normalnych rozmiarów będzie zapewniało wygodę, a posłuży aż do wieku dorosłego (o ile nie znudzi się wizualnie).

Dobrze sprawdzają się meble wielofunkcyjne, jak pufy czy stołki ze schowkami, lub siedziska mogące przyjmować rolę nawet stolików nocnych. Jeszcze innym pomysłem są meble „rosnące” wraz z dziećmi, na przykład biurko o regulowanym blacie i nogach. Tak zorganizowana dziecięca przestrzeń, będzie zarówno estetyczna, funkcjonalna, jak i bezpieczna dla każdej pociechy.

Ocena

Post Author: Niewiadomski Stefan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge