Abażur czy klosz? Wybieramy lampy do domu

Światło płynące spod materiałowego abażuru, czy może wyrazista wiązka światła, która zmyślnie przebija szklany klosz? Wybór oprawy dla miejsca, w którym znajduje się żarówka, determinuje sposób oświetlania wnętrza, uzyskaną atmosferę oraz kwestie wizualne. Inaczej prezentuje się światło łagodne, które zaczyna delikatnie przebijać się przez gruby materiał abażuru, a inaczej to, które ma pełną swobodę, bo nie ogranicza go szkło. Które z nich wybrać?

Klimatyczne wnętrze i romantyczna atmosfera

Abażury, głównie te tkaninowe, kojarzą się z wnętrzami urządzanymi w stylu prowansalskim, rustykalnym czy skandynawskim. Materiał, nawet ten stosunkowo cienki, utrzymany w jednolitej barwie, tłumi światło. Oświetlenie staje się bardzo przyjazne, a wnętrze czyni przytulnym i klimatycznym. Im grubszy materiał, a do tego opatrzony rozmaitymi wzorami, tym ciekawszy efekt wizualny.

Abażury nie muszą mieć jednak typowej formy tkaninowej. Współczesne propozycje mogą być pełne estetyki, a nawet luksusu. Sznury kryształków, niczym zwisająca kaskada, tworzą wręcz magiczne efekty. Z kolei zastosowanie szlachetnych materiałów, np. jedwabiu, podwyższa walory dekoracyjne i oświetlenie czyni bardzo gustownym. Sklep z lampami, w którym znajdziemy taką propozycję, to idealne miejsce, by poszukać czegoś do kompletu lub skrajnie odmiennego – zależnie od gustów i potrzeb.

Tkaninowa kompozycja lub ta bardziej nowoczesna – obydwie mogą uzupełnić wersji sypialnianej, która ma sprzyjać odpoczynkowi. Innym razem wkomponują się w salony reprezentacyjne, by nie tylko dobrze doświetlać, jak na oświetlenie dodatkowe przystało, ale i wzbudzać zachwyt.

Wyraziściej, czyli z kloszem

Wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba zastosowania bardzo wyrazistego oświetlenia, skoncentrowanej wiązki światła pomagającej się skupić, swoje miejsce znajdują lampy z kloszami szklanymi. Szkło transparentne sprawia, że wybrane powierzchnie zostają bardzo dobrze i równomiernie oświetlone. Takie konstrukcje są zatem dobre do przestronnych, ale i małych kuchni. Lampy umieszczone w centralnym punkcie sufitu są idealnym oświetleniem głównym. Dodatkowe lampy zawieszone nad długim stołem jadalnianym, oświetlają jedzenie, eksponując jego walory wizualne, wzmagając apetyt i zapewniając większy komfort spożywania posiłków.

Jeśli liczy się dość dobrze oświetlona przestrzeń, ale uzupełniona o ciepły, przytulny klimat, wciąż można stawiać na lampy z kloszami szklanymi. Tym razem jednak niech to będą klosze o szkle mlecznym, które trzyma w ryzach zbyt nachalne oświetlenie. Mleczne i półmleczne klosze są dobry uzupełnieniem łazienkowych przestrzeni oraz pokojów kąpielowych. Mogą równie dobrze znaleźć swoje miejsce w przedpokojach, przy schodach, w ciągach komunikacyjnych i tuż przy frontowych drzwiach.

Od efektu, na jakim najbardziej nam zależy, klimatu bliskiemu sercu i wybranej aranżacji, zależeć będzie wybór lampy z abażurem lub kloszem. Walory praktyczne wraz z dekoracyjnymi, obydwa typy są w stanie świetnie połączyć.

Ocena

Post Author: Niewiadomski Stefan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge